Genel arama etkin değil.
Ana içeriğe git

Gelişim Programı Forum Kanalı

Eğitim Felsefeleri ve Farklı Yaklaşımlar

Eğitim Felsefeleri ve Farklı Yaklaşımlar

yazan Kübra Demirci - Yanıt sayısı: 0

Eğitimi etkileyen felsefi akımlar olarak karşımıza şunlar çıkmaktadır:

İdealizm, burada akıl, sevgi, değerler ve bilgelik önemlidir. Bunları aktaracak olan öğretmen de önem taşımaktadır. 

Realizm, dünyadaki nesneler ve varlıklar çok önemlidir. Yaşamı olduğu gibi alma, disiplinli çalışma eğitimde var olmalıdır. 

Pragmatizm, iyi ve faydalı olanın doğru olduğunu savunur. Öğrenmede yaşantı önem arz eder ve okul yaşamın kendisi olmalıdır. 

Varoluşçuluk, özgürlük önemlidir. Birey kendi değerlerini özgürce kendisi oluşturur.  

Bu akımların etkisi ile şu 4 eğitim felsefesi karşımıza çıkmaktadır:

1. Daimicilik, akıl önemlidir. Burada eğitimin amacı evrensel doğruları olduğu gibi aktarmaktır. Öğretmen evrensel değerleri temsil eden bir rol modeldir. 

2. Esasicilik, insan aklı doğuştan boştur. Tüm bilgiler daha sonra öğrenilir. Eğitimde ise öğretmenin her anlattığını olduğu gibi ezberinde alan bir eğitim şekli olarak yansıdığını görürüz. 

3. İlerlemecilik, öğrencinin ihtiyaç, ilgi ve yetenekleri artık dikkate alınır. Amaç bunları ortaya çıkarmaktır. 

4. Yeniden kurmacılık, en çağdaş olanıdır. Öğrenci toplumun bir parçasıdır. Ve amaç toplumu yeniden düzenlemektir. Bunun için öğrenciye barış içinde yaşaması için uzlaşan değerler verilmelidir.