Genel arama etkin değil.
Ana içeriğe git

Gelişim Programı Forum Kanalı

The One Thing All Great Teachers Do | Nick Fuhrman | TEDxUGA

The One Thing All Great Teachers Do | Nick Fuhrman | TEDxUGA

yazan Sevdenur Güneş - Yanıt sayısı: 0

Selam,

İyi bir öğretmenin nasıl olması gerektiğini bize hem kendi deneyimlerinden hem de kendi eğitmenliğinden örneklerle anlattığı için Nick’e çok teşekkür ederim. Tabiki Bill’e de. Video esnasında Nick bir yerde ‘Sadece bir sunucu değil.’ dedi. Bazen kendi eğitim hayatıma baktığımda öğretmen olarak adlandırdığım, bilgiyi öğrenmek için heyecanla beklediğim kişilerin yalnızca sunuculuk yaptığını hatırlayınca üzülüyorum. Çok hevesle gittiğim okulda bilgiyi almak için bu kadar hazırken yalnızca benimde önümde olanın okunmasına şahit olduğumda düşündüğüm şey ‘evet, yeni bir şey öğreniyorum’ değil ‘vakit kaybediyorum’ oldu. Maalesef. Nick’in de dediği gibi iyi bir öğretmen sunucu olmamalı. Artık haber kanallarında ki sunucular dahi kendilerine ait bir parçayı kattıkları için bazı izleyiciler onları dinleyebilmek için dahi o kanalları izlerken, bir eğitim kurumunda yazılanı okumak ne kadar etkili olabilir ki? Olmadı da. Slaytlarda yazanlar gibi çıkmadı saha. Ayrıca konu yalnızca bilgiye ulaşmak değil. Bir insan bilgiye ulaşmak istiyorsa bence bunu her türlü yapar. Kitaplardan, makalelerden, googledan, üst sınıflardan vs. bulabilir. Ama bir insan için önemli olan bilgiyi almak değil ki, bilgiyi öğrenmek. Yalnızca okuyan öğretmenlerimiz bize bilgiyi veriyor ama maalesef öğretmiyorlar. Her öğretmenime karşı bunu elbette söyleyemem. Benim içinde hayatımda, hayatıma dokunan çok sevgili öğretmenlerim oldu. Bugün dönüp baktığımda onların beni izleyici koltuğundan kaldırıp sahneye çıkardığını, öğretmek için zaman zaman mekan ve materyal değiştirdiğini hatırlıyorum. O zamanlar bana aynı şimdiki gibi kaygılı hissettirse de bugün bulunduğum yere gelmemde ki en parlak ışıklarım oldular. Yolumu aydınlattılar. Nick’de söylüyor zaten ‘bazen insanın hayatını değiştirmek için yalnızca bir ders saatine ihtiyacınız vardır’ diye. Bazı öğretmenler o vakti çok iyi değerlendiriyor. Sistemin yanlışlığı ile mücadele ediyorlar ama alıştığım sistemin dışında bir yaklaşımla karşılaştığımda bu bende kaygı uyandırmıştı. Ayak uydurmaya çalışırken çok bocaladım, hata yaptım ama ne olursa olsun onlar beni böyle kabul etti. Değiştirmek istemediler yalnızca revize ettiler. En iyi halime ulaşmak için birlikte pürüzleri aldık diyebilirim. Nick aslında hepimize ihtiyacımız olan, olması gereken öğretmeni gösterirken biraz duygulanmış olabilirim. Bazı öğretmenlerin daha çok olacağı kurumlarda olmak dileği ile..

Teşekkürler,

Sevde.